BÖLGESEL ROMAN BULUŞMASI MERSİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

      Ev sahipliğini Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nun üstlendiği Bölgesel Roman  Buluşması  Mersin’de Roman vatandaşlar ile politika yapıcılar ve akademisyenleri bir araya getirdi.

Etkinlik için, Mersin’e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Roman Milletvekili Özcan Purçu  sabah saatlerinde  çevre Roman derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarını not aldılar.

Mersin’in merkez ilçelerinden Yenişehir’de yer alan Atatürk Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilen etkinlik öncesinde katılımcılar, AKROMFED arşivlerinde yer alan ve Roman vatandaşların hayatlarından kesitlerin kadrajlandığı fotoğrafları  görme fırsatı buldular. 

BİR VİDEO  ÇOK DRAM

Açılış konuşmalarından önce gösterilen 2 video katılımcıların büyük beğenisini aldı. İlk videoda Akdniz Roman Dernekleri Federasyonu tarafından gerçekleştirilen proje ve faaliyetler  yer aldı. Faaliyetlerin daha çok kadının ve çocuğun  sosyal gelişimini önemseyen  eylemler olmaları dikkatleri çekti.   Sonrasında gösterilen  ve AKROMFED tarafından önceki dönemlerde  Avrupa Birliği fonlarıyla hayata geçirilen Ayrımız Gayrımız Yok Projesi kapsamında  kayda alınan belgeselde, Roman vatandaşların yok olmaya yüz tutan el zanaatına dayalı mesleklerini ve bu mesleklerin yok olmasının sebep oduğu sosyal kaosu  izleyenlerin açıkça görmesini sağladı.

NİYET ÖNEMLİ

Açılış konuşmalarını sırasıyla AKROMFED Başkanı Ali Daylam, Mersin BŞB Başkanı Vahap Seçer CHP Mersin MV. Alpay Antmen Roman kökenli CHP İzmir MV. Özcan Purçu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal yaptılar.

AKROMFED Başkanı Ali Daylam ‘ ın  duygulu konuşması salonda karşılık bulurken,  Vahap Seçer ‘de taleplerin sosyal hak niteliğinde talep edilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP ‘yi temsilen konuşmalarını gerçekleştiren Orhan Sarıbal ve Alpay Antmen’de sosyal devlet anlayışına vurgu yaparak, parti politikaları içerisinde yer alan Roman Strateji Planı’nı önemsediklerini ve çalışmalarını planlarken  Roman vatandaşları göz önünde bulundurduklarını  ifade ettiler.

PURÇU ‘YA  BÜYÜK İLGİ

Roman vatandaşların yaşadıkları sorunları geçmişte onlarla birlikte yaşamış olan Roman kökenli CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu’da ortaya konulan sorunları en iyi bilen isimlerden bir tanesi olduğunu hatırlatarak, Roman vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi için, verdiği mücadele ve bundan sonra yapılabileceklerle ilgili görüş ve önerilerini paylaştı.

ÖNEMLİ NOKTALARA DEĞİNİLDİ

Takip eden oturumlarda  bölgede faaliyet gösteren Roman derneklerinin temsilcileri  sorunun temelinin en yakın tanıkları olarak, yaşadıkları zorlukları  dile getirme fırsatı buldular.

Gerçekleşen son oturumda ise akademisyenler  Prof.Dr . Nurseren Tor ve Doç. Dr. Neriman Açıkalın akademik tespitleri ve başka ülkelerdeki örnek uygulamalarla katılımcıları aydınlattılar. Bu oturumda konuşmacı olarak yer alan Mersin BŞB. Strateji Planlama Daire Başkanı  Bedrettin Gündeş’te  sorunları dikkatle incelediklerini ve çözüm adımları için AKROMFED başta olmak üzere stk lar ile işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Fuaye alanında bulunan fotoğraf sergisinde Nevit Kodallı Güzel  Sanatlar Lisesi’nde okuyan Roman gençlerin müzik yapması  övgüleri topladı.

Yazı oluşturuldu 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön