CHP Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar Federasyonumuzu Ziyaret Etti

CHP Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar Federasyonumuzu Ziyaret Etti
CHP Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar, il başkan yardımcıları Bektaş Can, Hakkı Işık ve Meral Ay ile birlikte federasyonumuza bir ziyarette bulundu. Sağlar öncelikle Başkan Daylam’a kendilerini kabul ettikleri için ve Mersin eski belediye başkanlarından dayısı Kaya Mutlu’nun kaybına gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Mersin kültüründen çok önemli yeri olan Romanlar ile birlikte olmak istediği için ziyarette bulunduklarını söyleyen Sağlar, Mersin’de AKROMFED’in çok önemli işler yaptığını ve kendisinin de zaman zaman bu işleri takip ettiğini, eğitim ve istihdam konusunda yapılan bu çalışmalarla Romanların gelecekte önemli bir yere geleceklerine inandığını belirtti. Roman kültürü gibi önemli bir zenginliğe sahip olan bu halkın sadece Mersin’de değil Türkiye’ye deönemli katkılarda bulunacağına inandığını belirtti. Sağlar aynı zamanda mecliste uzun zaman Mersin’de yaşayan ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu çatısı altında pek çok önemli işe imza atan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ile zaman zaman bir araya gelerek hem Mersin’i hem de Mersin’de Romanlar için ne yapabileceklerini konuştuklarını ifade etti. İnsan haklarına saygılı olan bir parti olan CHP’nin Romanların bu çabalarının sonuna kadar destekçisi olduğunu söyleyen Sağlar, Romanların sadece Avrupa fonlarından değil fakat Türkiye’nin kendi kaynaklarından da faydalanarak Türkiye’nin geleceğinde önemli bir role sahip olacaklarına inandığını belirtti.

Başkan Daylam ise merhum Kaya Mutlu zamanından itibaren Mersin’in büyükşehir olmasına kadar geçen zaman içerisinde belediyelerde çok daha fazla Roman’ın çalıştığını ama şu anda maalesef bu sayının çok düşük olduğunu ifade etti. Başkan Daylam geçtiğimiz ay içerisinde İzmir Konak Belediyesi’ni ziyaret ettiklerini ve orada gerçekten Romanlar için çalışan bir belediyenin nasıl olması gerektiğini gördüklerini ifade etti. Başkan Daylam Konak Belediyesinin bütçesinden yaklaşık 2 milyon lira ayırarak bir Roman mahallesinde Romanların eğitim ve istihdamına yönelik bir merkez inşa ettiklerini ve bu tür çalışmaların Romanların kalkınması için çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin diğer belediyelerine de örnek olmasını ümit ettiklerini söyledi. Daha sonra başkan Daylam federasyonumuzun son zamanlarda gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında Sağlar’a bilgi verdi.

Yazı oluşturuldu 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön