CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ın 8 Nisan Dünya Romanlar Günü mesajı

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ın 8 Nisan Dünya Romanlar Günü mesajını ekte bilgilerinize sunuyorum.
ROMFO Başkanılığına

8 Nisan bütün dünyada, 2. Dünya Savaşında Naziler tarafından soykırıma uğratılarak katledilen sayısı tam olarak bilinmeyen yüzbinlerce Romanın anısına Dünya Romanlar Günü olarak kabul edilmiştir.

8 Nisan, bir yandan Roman halkının acılarını anmak, bir yandan da Romanlara yönelik ırkçılık, ayrımcılık ve önyargılara karşı mücadele etmek için bir çağrıdır. Roman yurttaşların eğitim, barınma, sosyal ve kültürel haklardan tüm yurttaşların eşit şartlarda yararlanması için Romanlar gününde bu farklılıklarla ortak mücadeleyi büyütmeli, öncelikle Roman kültürünün doğru tanıtımı ile birlikte ayrımcılığın ve ırkçı yaklaşımların giderilerek, kültürlerarası tanışma ve karşılıklı hoşgörünün sağlanmasının önemi ortaya konulmalıdır.

Toplumsal önyargılar giderilmeli, Romanlara yönelik ayrımcılık suç sayılmalı ve Romanların siyasal, sosyal sorunları ivedilikle ortadan kaldırılmalıdır. Kamuda veya özel sektörde kimlikleri dolayısıyla yaşadıkları ayrımcı muamelelerin önüne mutlaka geçilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde, şahsınızda tüm Roman halkının acılarını paylaşıyor öldürülen Roman’ları saygı ve rahmetle anıyorum.

07.04.2016

Kadim DURMAZ

Cumhuriyet Halk Partisi

Tokat Milletvekili

Yazı oluşturuldu 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön