Uluslararası Sempozyumumuzda Romanların Eğitim Sorunlarını Tartıştık

Uluslararası Sempozyumumuzda Romanların Eğitim Sorunlarını Tartıştık
Okulum Umudumdur projemiz, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi aracılığıyla Sivil Toplum Diyaloğu programı kapsamında ortak olarak finanse edilen bir projedir. Projenin yürütücüsü Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu olarak tarafımızdan yapılmıştır. Bu projede proje partnerimiz ise Bulgaristan’dan Roma Public Council Kupate derneğidir. Bu proje ile Roman çocuklarının okuldan erken ayrılma oranlarını azaltarak bu sayede okul terklerini önlemeye çalışmak, Roman çocuklarının eğitim ile ilgili motivasyonunu artırmak, ebeveyn ve çocuklarda eğitimin önemi hakkında farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir.

Projenin merkezi uygulama yeri Mersin’dir. Proje kapsamında Roman öğrencilerin yoğun olarak eğitim ve öğretim gördükleri Saadettin Bey İlköğretim Okulu, Fatih İlköğretim Okulu, Fatih Ortaokulu, Gazipaşa İlköğretim Okulu ve Gazipaşa Ortaokul’u ile ortak çalışmalar yürütülmüştür. Roman çocuklarına yönelik faaliyetlerin yanı sıra bu okullarda görev yapan okul yöneticilerine ve öğretmenlere insan hakları, ayrımcılık ve Roman kültürü konularında eğitimler verilmiştir. Mersin’de ve Bulgaristan’da Roman çocuklarının eğitimi ile ilgili çalıştaylar düzenlenmiş, erken okul terklerini önlemeye yönelik olarak strateji toplantısı yapılmıştır. Roman çocukları için tiyatro kulübü kurulmuş, resim kursu açılmıştır.

Proje kapsamında son olarak ise 3-4 Aralık 2016 tarihleri arasında son olarak bir sempozyum düzenlenmiştir. Sempozyumumuza CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Mersin Toroslar Belediyesi Başkanı Sayın Hamit Tuna, Mersin Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı ve AKROMFED Onursal Üyesi Sayın Bedrettin Gündeş, İzmir Konak Başkan Vekili Hamit Mumcu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Mehmet Caner DEMİR, Mersin Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Ahmet Uğurcan gibi birçok önemli isim katılmıştır. Bu isimlerin yanı sıra sempozyuma proje kapsamında birlikte çalıştığımız Saadettin Bey İlköğretim Okulu Müdürü Sayın Harun Reşit Çimen, Gazipaşa İlköğretim Okulu Müdürü Sayın Adnan Kızıltoprak, Fatih Ortaokulu Müdürü Sayın Yüksel Usta ve isimleri geçen okullarda görev yapan çok sayıda öğretmen de katılmıştır. Bu isimlerin yanı sıra Merkezi Budapeşte’de bulunan Roman Eğitim Fonu’nun yöneticileri Nadir Recepi ve Beata Bislim Olehova, Uluslararası Roman Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Galjus, Roman gazeteci Dehran Bislim, Kosova’dan STK temsilcisi Bashkim Ibishi ve Simurgh Ağı Genel Sekreteri Adem Ademi gibi Türkiye ve Avrupa’daki Roman hareketinin önemli isimleri bir araya geldi. İki gün süren sempozyum boyunca Roman çocuklarının eğitimleri konusunda proje çerçevesinde edinilen bilgiler ile birlikte yurt dışından gelen katılımcıların konu ile ilgili deneyimleri ve birikimleri paylaşıldı.

Yazı oluşturuldu 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön